Zkušení zahradníci doporučují používat určitá hnojiva.
Čím lze krmit okurky – tipy / depositphotos.com
Všichni zahrádkáři, kteří pěstují sazenice pro následnou výsadbu do země, vědí, že poprvé by se měly okurky krmit po objevení druhého skutečného listu. O tom, čím okurky poprvé přikrmovat, rozhodujete vy, záleží na kvalitě a množství budoucí úrody.
Čím krmit okurky, které právě vyrašily – možnosti
Krmení okurky po vyklíčení je nezbytné, aby sazenice zesílily a začaly správně růst, aniž by žloutly a natahovaly se. Pokud vše uděláte správně, můžete pak zdravé sazenice zasadit do země – budou součástí skvělé a úspěšné sezóny zeleninové zahrady.
Zkušení zahradníci doporučují v první fázi používat pouze minerální hnojivaViz např, Nitroammofoska. Dvacet gramů přípravku se zředí v kbelíku se studenou vodou a zalévají se okurky – 30-50 ml na rostlinu. Tento jednoduchý trik vám umožní pěstovat nádherné sazenice bez vážných investic a zbytečných „bolestí hlavy“.
Hnojení okurek lidovými prostředky po objevení sazenic je možné, ale stále je lepší kombinovat ekologická hnojiva s komplexními hnojivy. Existuje například úžasné recept s dřevěným popelem – Polévkovou lžíci této přísady nasypte do třílitrové sklenice, přidejte 1 lžičku nitrofosky, promíchejte. Na každou rostlinu aplikujte maximálně 100 ml.
Další možností než krmit okurky v raném stádiu je použití takové směsi tří složek:
- 15 gramů superfosfátu;
- 7 gramů síranu draselného;
- 2 gramy síranu hořečnatého.
Vše smíchejte, rozpusťte v 5 litrech vody a aplikujte 50 ml na rostlinu okurky. Můžete si všimnout, že dávky minerálních hnojiv jsou dvojnásobné – tak by to mělo být, rostlina je potřebuje po vyklíčení.
Hlavní je, že. nikdy nepoužívejte výrobky obsahující chlór pro krmení okurek v této fázi, jinak plodina v lepším případě nedosáhne hojného výnosu, v horším případě uhyne. Bezpodmínečně by se však měl používat fosfor, draslík a dusík, zejména dusík – pomáhá rostlině tvořit nové stonky a listy.
Jak zalévat okurky po naklíčení kyselinou jantarovou a proč?
Kyselina jantarová je starý „dědečkův“ prostředek, který již desítky let používají zelináři k výživě okurek. Jeho užitečnost je nepopiratelná – faktem je, že sazenice okurek velmi špatně snášejí přesuny z místa na místo a od přesazení mohou chřadnout. Zabránit tomu pomůže právě kyselina jantarová, takže takové hnojení okurek lidovými prostředky by se mělo objevit ve vašem plánu hnojiv.
Čtyři tablety kyseliny o dávce 0,5 gramu je třeba rozdrtit a poté rozpustit ve sklenici vody. Když se tekutina zakalí, lze ji vylít do kbelíku s čistou studenou vodou. Zalévání by mělo být „od oka“ – tak, aby byly kořeny dobře nasáklé prostředkem. Překvapivě je toto hnojivo univerzální – lze ho použít k zalévání sazenic přesazených do jiných nádob i k přihnojování keřů přenesených na záhon.