Pěstování rajčat může šetřit zdroje. Jak správně sklízet rajčata a vypěstovat silné sazenice bez chyb.
Kdy byste měli sklízet rajčata? / Koláž: My, snímky obrazovky
Co se dozvíte:
- Kdy sbírat rajčata
- Jak správně provádět sběr
Pěstování je proces přesazování sazenic ze společné nádoby do jednotlivých květináčů nebo kontejnerů. Tento postup umožňuje vyřadit slabé rostliny a silnějším sazenicím poskytnout více prostoru pro rozvoj kořenového systému. Díky tomu rajčata využívají živiny a vláhu pouze u silných sazenic, což má pozitivní vliv na výnosy. Semena v počáteční fázi mohou růst v běžné půdě a pro nejlepší rostliny se používá již hotový živný substrát, což šetří čas, hnojiva i prostor. Jak to správně udělat, pomůže pochopit My.
Kdy vybírat sazenice rajčat
Optimální doba pro sklizeň nastává asi 2-3 týdny po výsevu, kdy mají sazenice 2-3 pravé listy. V této době je již kořenový systém dostatečně vytvořen pro přesazování a výhony jsou ještě mladé, takže snadno zakoření na novém místě. Rostliny, které jsou příliš protáhlé nebo mají slabý stonek, je lepší okamžitě přesadit. Pěstování bude úspěšné, pokud bude půda vlhká a teplota se bude pohybovat kolem 18-20 °C během dne.
Příprava na sklizeň
Asi hodinu před přesazením je třeba sazenice dobře zalít – usnadní to vyjmutí sazenic ze společné nádoby s hroudou zeminy a sníží riziko poškození kořenů. Květináče nebo kelímky by měly být naplněny čerstvou výživnou zeminou a dobře navlhčeny. Pro větší pohodlí si můžete připravit dřevěnou tyčku nebo lžíci, s níž bude snadné vyhloubit jamku a vyzvednout sazenice. Sazenice je vhodné předem roztřídit a oddělit slabé nebo poškozené rostliny, které se nevyplatí přesazovat.
Postup vyzvedávání sazenic
Sazenice se přesazují jedna po druhé. Nejprve se v půdě vytvoří jamka odpovídající hloubky a šířky. Každá sazenice se opatrně vyndá spolu s hroudou zeminy. Pokud jsou kořeny příliš dlouhé nebo zapletené, lze je mírně zkrátit – tím se stimuluje vývoj nových postranních kořenů. Sazenice zasaďte hlouběji, než rostly: stonek může být zasypán zeminou až do úrovně prvních pravých listů. Tento způsob výsadby podporuje tvorbu dalších kořenů a posiluje rostlinu. Po výsadbě se půda kolem kořenů mírně zhutní, aby v ní nevznikaly vzduchové dutiny. Poté sazenice opatrně zalijte teplou vodou (20-22 °C), aniž by se vytvořily kaluže. V případě potřeby lze do vody přidat slabý roztok manganu, který půdu dezinfikuje.
Péče po sklizni
Po přesazení se doporučuje umístit sazenice na několik dní na zastíněné, chladné místo s teplotou asi 18-20 °C. To umožní rostlinám zotavit se ze stresu způsobeného přesazováním. Nedávejte je ihned na ostré světlo nebo na přímé slunce – rostliny by mohly zvadnout. V prvních dnech je důležité pečlivě hlídat zálivku: půda by měla zůstat mírně vlhká. Přemokření může vést k zahnívání a přesušení může sazenice oslabit. Po týdnu, kdy rostliny zakoření, můžete postupně zvýšit zálivku a začít přihnojovat speciálními hnojivy pro sazenice.
O kanálu „Skleníkové záležitosti“
Kanál byl vytvořen v roce 2020. Nyní má téměř 63 tisíc odběratelů. Na kanálu muž Alexej zveřejňuje videa o skleníkovém podnikání, zeleninovém zahradnictví a zahradničení, ve kterých vypráví vše o pěstování okurek, rajčat, paprik, lilků, zelí a bylinek.
Pokud si všimnete chyby, zvýrazněte potřebný text a stisknutím Ctrl+Enter informujte redakci.