Lidé mohou být ohroženi na zdraví srdce, i když spí doporučených 7-9 hodin každou noc.
Vědci odhalili další závislost zdraví srdce na spánku / depositphotos.com
To, jak pravidelně spíme, může být stejně důležité jako to, kolik spíme. A pro zdraví srdce to má větší význam, než se dosud myslelo, píše server StudyFinds.
Lidé s nepravidelným spánkovým režimem mají výrazně vyšší riziko infarktu, mrtvice a srdečního selhání, i když spí doporučených sedm až devět hodin každou noc. Výsledky nedávné vědecké studie byly zveřejněny v časopise Journal of Epidemiology and Community Health.
Vědci sledovali více než 72 000 dospělých osob po dobu téměř osmi let a zjistili, že u osob s nejnepravidelnějším spánkovým režimem bylo riziko závažných kardiovaskulárních onemocnění o 26 % vyšší než u osob s pravidelným spánkovým režimem.
Výzkumníci analyzovali informace od 72 269 dospělých ve věku 40-79 let, kteří po dobu jednoho týdne nosili na zápěstí akcelerometry, aby mohli přesně sledovat svůj spánek. Tým vypočítal index spánkové pravidelnosti (SRI), což je ukazatel, který zohledňuje stabilitu doby spánku, doby buzení, délky spánku a nočního buzení. Pokud měl člověk zcela nahodilý režim, index pravidelnosti spánku byl 0 bodů; pokud měl dokonale klidný režim, index byl 100 bodů. Na základě toho byli účastníci rozděleni do tří skupin: osoby s pravidelným spánkem (SRI > 87,3), osoby s mírně nepravidelným spánkem (SRI mezi 71,6 a 87,3) a osoby s nepravidelným spánkem (SRI < 71,6).
Během 7,8 let došlo k 4 887 závažným kardiovaskulárním příhodám (infarkty, mrtvice, srdeční selhání). I po zohlednění věku, fyzické aktivity, stravy, kouření, konzumace alkoholu a existujících onemocnění zůstala souvislost mezi nepravidelným spánkovým režimem a zvýšeným rizikem silná.
Ukázalo se, že lidé s nepravidelným spánkovým režimem měli o 26 % vyšší riziko srdečních problémů, středně nepravidelný spánkový režim byl spojen s o 8 % vyšším rizikem. Nejsilnější souvislost byla zjištěna u srdečního selhání – riziko bylo vyšší o 45 %.I při doporučené délce spánku – 7-9 h u osob mladších 65 let a 7-8 h u starších osob – zůstávalo riziko zvýšené, pokud byl režim nepravidelný.
Vědci vysvětlili, proč nepravidelný spánkový režim škodí srdci. Podle nich je důvodem narušení cirkadiánního rytmu, tedy poruchy ve vnitřních biologických hodinách. To způsobuje řadu fyziologických změn, které zatěžují kardiovaskulární systém: poruchy metabolismu glukózy a lipidů, inzulinovou rezistenci a aktivaci sympatického nervového systému.
Nepravidelný spánkový režim byl častější u osob s psychiatrickými poruchami, u těch, kteří užívali léky na cholesterol, cukrovku nebo krevní tlak, u nočních pracovníků a kuřáků.
Vědci tedy dospěli k závěru, že důležitá je nejen délka, ale také stabilita spánku. Pro zlepšení spánkového režimu odborníci doporučují chodit spát a vstávat každý den ve stejnou dobu (i o víkendu), odpočívat před spaním a vytvořit si příjemné prostředí pro spánek.
Dříve My uvedl, proč je spaní na břiše škodlivé. Podle zástupkyně generálního ředitele The Sleep Charity Lisy Artisové se vyplatí vyhýbat spaní na břiše, protože to velmi zatěžuje krk, který se během noci neustále kroutí.
Odborník na spánek Martin Seeley z portálu MattressNextDay zase uvedl, že spánek na zádech není pro chrápající lidi tou nejlepší volbou. Doporučuje spát na boku, protože to pomáhá zlepšit krevní oběh a trávení a otevírá dýchací cesty pro snadnější dýchání, což znamená menší pravděpodobnost chrápání.