Když káva může ublížit: lékárník vyjmenoval 7 skupin léků, které nejsou kompatibilní s vaším oblíbeným nápojem

Pokud užíváte některý z těchto léků, budete muset upravit dobu konzumace kávy.

Pokud se káva konzumuje bezprostředně po některých lécích nebo naopak, můžete poškodit svůj organismus / depositphotos.com

Pro většinu lidí je ranní šálek kávy povinným každodenním rituálem. Poskytuje příliv energie a může mít i určité zdravotní účinky. Tento nápoj však často není kompatibilní s některými léky, píše Eatingwell.com.

„Káva může ovlivnit způsob, jakým se některé léky vstřebávají, metabolizují nebo vylučují z těla. Může urychlit vyprazdňování žaludku, což způsobí, že léky projdou tělem dříve, než se plně vstřebají. Kromě toho káva konkuruje lékům, které jsou odbourávány jaterními enzymy, jako je CYP1A2, a potenciálně tak zvyšuje nebo snižuje hladinu léků v krvi,“ vysvětlila Jennifer Bourgeois, PharmD.

To neznamená, že se musíte kávy zcela vzdát, ale budete muset upravit načasování užívání léků a konzumaci svého oblíbeného nápoje. Lékárnice vyjmenovala skupiny léků, které mohou s kávou interagovat.

1. antidepresiva

Pokud vám lékař předepsal antidepresiva, musíte dbát na to, abyste nepili kávu příliš brzy po užití léku, protože to může snížit jeho účinnost. Například kofein obsažený v kávě může s antidepresivem vytvořit komplex, který ztěžuje vstřebávání léku. V důsledku toho se vstřebá méně léku, takže účinek bude slabší.

Některá antidepresiva jsou odbourávána stejným enzymem, který odbourává kofein. Pokud jsou užívány společně s kávou, nemusí být léky metabolizovány tak rychle, což může vést k jejich vyšší hladině v krvi po delší dobu. Na druhou stranu může tato interakce zvýšit účinky kofeinu, takže se budete cítit nervózní a úzkostní.

2. Léky na štítnou žlázu

Hypotyreóza je stav, kdy štítná žláza neprodukuje dostatek hormonů. Při tomto onemocnění se může objevit nadměrná únava, bolesti kloubů a svalů, deprese nebo přibývání na váze.

Bourgeois vysvětluje, že káva může výrazně snížit vstřebávání levotyroxinu, který se používá k léčbě hypotyreózy. Některé studie prokázaly, že snižuje vstřebávání léku až o 50 %.

„To může vést k nestabilní hladině hormonů štítné žlázy a příznakům, jako je únava nebo nejasné myšlení. Proto se pacientům doporučuje, aby po užití léků na štítnou žlázu počkali s pitím kávy 30 až 60 minut,“ zdůraznil lékárník.

3. Léky na osteoporózu

Léky používané k léčbě osteoporózy, jako je risedronát a alendronát, by se neměly užívat s kávou. „Ať už se jedná o kávu s kofeinem nebo bez kofeinu, nebo dokonce jen o mléko či džus, všechny mohou snižovat vstřebávání. Nejbezpečnějším postupem je vždy zapít tento lék čistou vodou,“ zdůraznil odborník.

4. Léky na nachlazení a alergie

Volně prodejný lék na ucpání nosu pseudoefedrin je stejně jako kofein stimulant. Proto může při současném užívání s kávou zvýšit nežádoucí účinky tím, že způsobuje zvýšenou nervozitu a úzkost. Lidé s cukrovkou by měli být při konzumaci kofeinu během užívání tohoto léku obzvláště opatrní: některé studie prokázaly, že kombinace obou látek může zvýšit hladinu cukru v krvi a tělesnou teplotu.

5. Antipsychotika

Lidé užívající antipsychotické léky budou muset upravit čas pití ranní kávy. Káva může narušit schopnost vašeho těla metabolizovat tyto léky.

Například klozapin je stejně jako káva odbouráván jaterními enzymy. Pokud lék nemůže být metabolizován, stává se méně účinným. Studie ukázala, že plazmatická koncentrace klozapinu se po jeho užití se 2-3 šálky kávy (asi 400 miligramů kofeinu) zvýší o 97 %.

6. Léky na astma

Pokud trpíte astmatem, může vám lékař předepsat bronchodilatační léky, jako je aminofylin nebo teofylin. Tyto léky uvolňují svaly dýchacích cest a usnadňují tak dýchání. Mezi běžné nežádoucí účinky těchto léků patří nevolnost, bolest hlavy, neklid a podrážděnost. Konzumace příliš velkého množství kofeinu (z kávy, čaje nebo energetických nápojů) může zvýšit nežádoucí účinky, které můžete při užívání tohoto léku pociťovat.

7. Léky na ředění krve

Léky na ředění krve jsou často podávány osobám, u nichž existuje riziko vzniku krevních sraženin po operaci nebo při některých srdečních či krevních poruchách. Protože tyto léky zabraňují srážení krve, je nejčastějším nežádoucím účinkem riziko krvácení. Užívání těchto léků s kávou je rizikové, protože kofein může také zpomalovat srážení krve, což dále zvyšuje riziko krvácení nebo vzniku modřin.

Již dříve vás My informoval o tom, co by se do kávy přidávat nemělo. Některé přísady mohou narušit bohatou přirozenou chuť nápoje a zcela ji zkazit. Odborníci vyjmenovali produkty, které by se do kávy nikdy neměly přidávat. Jedná se zejména o potraviny s vysokou kyselostí, jako je ovoce.

Majitelka kávového podniku Laila Gambari důrazně nedoporučuje přidávat do kávy červené ovoce s vysokou kyselostí. Důvodem je, že když do kávy přidáte i mléko – může se srazit. Vyhnout byste se měli také umělé smetaně, která je plná hydrogenovaných olejů, pochybných zahušťovadel a dalších chemikálií.

Další špatnou volbou jsou umělá sladidla. Možná díky nim káva chutná lépe, ale škodí vašemu zdraví. Odborníci se domnívají, že váš kávový rituál by měl podpořit vaši celkovou pohodu čistými, zdravými přísadami, které dodávají energii a vyživují, nikoli chemickými látkami, které mohou být zdraví škodlivé.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog | Beautier lashes