Poradíme vám, jak zjistit, zda je váš telefon odposloucháván – jaké příznaky vám to prozradí a zda můžete odposlech sami vypnout.
Jak zjistit, zda je váš telefon odposloucháván / depositphotos.com
To lze samozřejmě odepsat jako pronásledovací mánii, ale kdo z nás alespoň jednou neměl podezření, že je telefon odposloucháván? Zvlášť když jste zrovna nedávno s někým mluvili o pneumatikách na auto, okurkách nebo nosnicích a telefon vám jako mávnutím kouzelného proutku začne „tlačit“ reklamu: pneumatiky, okurky a slepice. Opravdu vás umělá inteligence poslouchá? A co si myslet, když se z ničeho nic začne váš mobilní telefon velmi zahřívat? Je to problém telefonu, nebo jsou vaše data přece jen zachycena? Zeptali jsme se odborníků na kybernetickou bezpečnost, jak zjistit, zda je váš telefon odposloucháván, a zda se toho můžete zbavit.
Jak zjistit, zda je váš telefon odposloucháván, nebo ne – jaké jsou příznaky?
Telefon během hovoru vydává hluk, baterie se velmi zahřívá a rychle dosedá, mobilní telefon se sám restartuje atd. – Takové příznaky odposlechu najdete na webu. A pak jsou tu rady typu: „Zadejte takovou a takovou kombinaci čísel, abyste pochopili, zda jste odposloucháváni, nebo ne“. A mnoho lidí to zadává – je dobré, když kombinace ukazuje, že je telefon „čistý“, ale co když ne?
Jak uvedla agentura My expert na kybernetickou bezpečnost Oleksiy BaranovskyiVe skutečnosti neexistují žádné kombinace čísel, které by umožnily zjistit, zda je telefon odposloucháván, či nikoliv, nebo zda je v telefonu škodlivý software pro odposlech a čtení zpráv. A samotný fakt, že telefon běžného člověka je „odposloucháván“, je velmi sporný.
„Náklady na software pro hackování telefonů za účelem vzdáleného odposlechu zpráv nebo hovorů jsou neuvěřitelně vysoké – hovoříme o stovkách tisíc a milionech dolarů. Takové programy nejsou určeny k odposlechu běžných lidí,“ vysvětluje expert, „takový „odposlech“ se lze pokusit nainstalovat na vysoce postavené osoby, například prezidenty, teroristické vůdce, a pak se na ně povede celý „hon“. A aby bylo možné takový software do telefonu nainstalovat, je nutné buď člověka donutit, aby si něco stáhl a nainstaloval do svého gadgetu, nebo využít velmi drahé zero-day zranitelnosti v softwaru nainstalovaném v telefonu uživatele.
Pokud jde o zachytávání dialogů, komunikace a hovorů, v současnosti se nejčastěji používají dva přístupy:
- Speciální služby instalují specializované zařízení na telekomunikačním pracovišti poskytovatele a tam zachycují hovory a SMS uživatele;
- používají specializované zařízení, které musí být v dosahu telefonu – tj. je možné zachytit hovor, pokud někdo přijede v autě s potřebným vybavením a je od uživatele vzdálen asi 600-700 metrů v městském prostředí.
Podle Alexeje Baranovského jsou takové příznaky odposlechu na typu baterie rychle nasycená, teplá baterie – to vše je „nesmysl“. V moderních systémech nejsou žádné známky toho, že je telefon odposloucháván. „Praskání, šum nebo špatné spojení – to všechno bylo slyšet do sluchátka šňůrových telefonů, když byly odposlouchávací přístroje analogové. To proto, že se to stávalo, když bylo „odposlouchávací zařízení“ špatně připojeno k telefonním linkám a změnily se jejich elektromagnetické vlastnosti. Nyní je signál digitální, takže k praskání z takového důvodu nemůže docházet,“ říká odborník.
Baterie se nyní zahřívají i od dobíjení. Baterie se může potenciálně vybíjet rychleji, pokud se telefon snaží najít: například se po přístroji může pátrat, pokud je ukraden. Telefon pak hledají operativci pomocí speciálního komplexu, který zapne záření, díky němuž je telefon vyhledán.
Zároveň existuje způsob, jak zjistit, zda je telefon odposloucháván, a podle sekundárního znaku pochopit, že mobil byl v dosahu odposlouchávacího zařízení.
Například jdete kolem a měli jste internet 4G, ale najednou „spadne“ na 3G a už se nevrátí zpět na 4G. Pokud se 4G vrátí až po vypnutí a opětovném zapnutí telefonu nebo po zapnutí a vypnutí „režimu letadlo“, je to znamení, že jste byli v dosahu odposlouchávacího zařízení,
– uvádí příklad expert.
Může být telefon „odposloucháván“, pokud se po hovoru objeví reklama na to, o čem se mluvilo?
Jak vysvětluje My ve svém komentáři Základy kybernetické bezpečnosti přednáší na Neoversity Maryna Jevdokymenko.Jinými slovy, je teoreticky možné, že mohou poslouchat a rozpoznávat klíčová slova, která mají vyhledávat.
„K takové reklamě je třeba přistupovat kriticky – není výsledkem naslouchání, ale přesnou předpovědí vašeho chování na základě analýzy předchozích akcí na internetu,“ říká odborník. – „Stejně tak Meta, Google, Tik-tok mají miliardy uživatelů, jejich systémy strojového učení se učí z každého kliknutí, analyzují akce uživatele a následně jsou schopny předpovědět, co přesně by člověk mohl potřebovat.“
Expert vysvětluje, že například Meta Corporation může shromažďovat informace o uživateli z informací z messengerů, Facebooku, vytvářet digitální profil, a poté jsou tato data anonymizována, prodána stovkám společností a později mohou být použita pro reklamní účely. Aby však bylo možné člověka skutečně poslouchat, je podle odborníka nutné do jeho telefonu nainstalovat spyware nebo aplikace s phishingovými prvky. To je však poměrně obtížné.
Co dělat, pokud přesto existuje podezření, že byl „odposlouchávaný“ telefon nainstalován
Pokud máte podezření, že je váš telefon odposloucháván, můžete jej snadno deaktivovat, říká odborník:
- Nejprve je třeba telefon jednou za čas restartovat – pokud je v telefonu například malware, který čte zprávy nebo poskytuje vzdálený přístup k přístroji, pak restartováním telefonu přerušíte spojení tohoto softwaru s řídicím centrem a ne všechny programy se pak mohou znovu spustit;
- Můžete také zkusit obnovit tovární nastavení telefonu – tím se odstraní všechny programy, a pokud mezi nimi byly i škodlivé, přestanou fungovat.
Podle Alexeje Baranovského mohou škodlivé programy fungovat, pokud jsou v operačním systému telefonu zranitelnosti, a po aktizaci operačního systému a odstranění zranitelností odposlouchávací software „zmizí“.
„Jaké jsou možnosti zneužití mobilních telefonů?
Můžete také zkontrolovat, zda je v telefonu nainstalováno přesměrování hovorů – k tomu slouží kombinace kódů. Například u Vodafonu je pro zjištění stavu přesměrování hovorů třeba zadat *#21# a stisknout tlačítko volání. „Takové přesměrování hovorů lze nastavit pouze v případě, že máte přístup k cizímu telefonu,“ říká odborník. – Například člověk může přesměrování hovorů nastavit sám na sebe a přijímat hovory adresované jiné osobě. Pak se však již nejedná o „odposlech“.
Připomínáme, že dříve jsme vám řekli, který messenger je nejbezpečnější – Viber, Telegram nebo WhatsApp.
Nápověda
Alexej Baranovskij
expert na kybernetickou bezpečnost
Studoval na Kyjevském polytechnickém institutu Ihora Sikorského, absolvoval magisterské studium, má titul PhD.
Doktor technických věd, odborník s 15letou praxí v oblasti kybernetické bezpečnosti, lektor magisterského programu „Kybernetická bezpečnost“ na IT univerzitě Neoversity (součást mezinárodní EdTech-společnosti GoIT, která má více než 10leté zkušenosti v oblasti odborného IT-vzdělávání). Docent katedry informační bezpečnosti na Kyjevském polytechnickém institutu Igora Sikorského, vedoucí lektor na Blekinge Institute of Technology (Švédsko) a vedoucí inženýr aplikační bezpečnosti ve společnosti Intellias.
Kombinuje akademické zkušenosti s praxí na mezinárodní úrovni. Autor následujících programů: Soukromí a kryptografie. Kvantová kryptografie, Síťová bezpečnost a komunikační protokoly, Řízení kybernetických rizik a odolnosti na Neoversity IT University.
odkaz
Marina Evdokimenko
Prezidentka sdružení Women4Cyber Ukraine
Marina Yevdokimenko má 10 let zkušeností v oblasti kybernetické bezpečnosti a 14 let akademických a výzkumných zkušeností, je členkou IEEE (IEEE Cybersecurity Community, IEEE Communications Society) a ACM (ACM-Women ICT Chapter in Ukraine).
Zastává také pozici CBDO ve Vědecké asociaci kybernetické bezpečnosti Ukrajiny a vyučuje Základy kybernetické bezpečnosti na Neoversity IT University (součást GoIT, mezinárodní EdTech společnosti s více než 10 lety zkušeností v oblasti profesionálního IT vzdělávání).
Je laureátkou prezidentské ceny pro mladé vědce (2019); stipendistkou Kabinetu ministrů Ukrajiny pro mladé vědce (2022-2024); stipendistkou Nejvyšší rady Ukrajiny (2022).