Jak chránit rostliny před jarními mrazy: jednoduché způsoby ochrany zahrady a sadu

Úrodu ohrožují jarní mrazy. Účinné metody ochrany rostlin: zakrývání, zalévání, fumigace, ozdravení proti mrazu.

Jak zachránit rostliny před jarními mrazy? / Koláž: My, snímky obrazovky

Co se dozvíte:

  • Jak pomoci rostlinám během mrazů
  • Jak pomoci rostlinám, které omrzly

Jarní mrazy na přelomu dubna a května jsou pro zahrádkáře skutečnou výzvou. Květnové mrazy jsou nepříjemné, ale můžete se pokusit rostliny na zahradě zachránit. Co doporučují udělat odborníci – informuje My.

Pokud rostliny již začaly růst, může náhlý pokles teploty negativně ovlivnit mladé výhonky, květy a vaječníky. Jarní mrazy jsou obzvláště nebezpečné, protože stromy a keře již prošly klidovým obdobím. Pohyb mízy je aktivní a pletiva jsou nasycena vlhkostí – mráz způsobuje praskání buněk rostliny, což může vést až k jejímu odumření.

Jak říkají na kanálu YouTube „Naše dača!“, nejzranitelnější jsou kvetoucí ovocné stromy, bobulovité keře a mladé výsadby zeleniny. Pokud budou ochranná opatření přijata včas, pomůže to zachovat budoucí úrodu a zdraví trvalek.

Jak můžete pomoci rostlinám během mrazů

Existuje mnoho osvědčených metod ochrany rostlin, které jsou levné a dostupné každému zahrádkáři.

Kouření – Vytvoření kouřové clony nad pozemkem udržuje teplý vzduch v blízkosti povrchu půdy. K tomuto účelu se používají vlhké materiály: piliny, sláma, listí, které dlouho doutnají a vytvářejí hustý kouř. Je důležité umístit kouřové hromady na větrné straně pozemku.

Zakrývání rostlin – je nejběžnější metodou. Vhodné jsou jak speciální materiály (spunbond, lutrasil), tak běžné fólie, pytle nebo noviny. Rostliny by měly být přikryty večer, pokud jsou předpovídány noční mrazy, a odstraněny ráno, když teplota stoupne.

Zalévání – vlhká půda lépe zadržuje teplo. Důkladné večerní zalévání vytváří ochranný polštář pro kořenový systém a zvyšuje povrchovou teplotu vzduchu o 2-3 stupně Celsia.

Účinná ochrana rostlin začíná správným plánováním. Vyplatí se sledovat předpovědi počasí a předem si připravit potřebný materiál, aby bylo možné rychle reagovat na mrazy.

Kromě toho je důležité vzít v úvahu, že různé rostliny mají různou odolnost proti mrazu. Nejdříve je třeba se postarat o nejzranitelnější plodiny – kvetoucí ovocné stromy, trvalky, které kvetou brzy, a mladé rostliny zeleniny.

Jak zachránit rostliny po mrazu

Pokud vaše rostliny utrpěly omrzliny, je třeba je okamžitě zachránit.

Pozornost věnujte mladým listům – ty jsou nočními mrazy postiženy nejvíce. Pokud jsou však pupeny v paždí a stonek, který přijímá živiny z kořenů, stále živé, lze siti ještě zachránit.

Pokud si následků mrazu všimnete ráno, kdy slunce ještě není aktivní a mráz nestačil roztát, postříkejte poškozenou rostlinu studenou vodou z hadice. Je lepší použít trysku s jemným rozprašovačem. Ledové krystalky vytvořené v pletivech budou tát pomaleji, aniž by došlo k dalšímu poškození rostliny. Pokud je slunečný den, měly by být postřikované rostliny zastíněné.

K oživení zeleniny postižené nočními mrazy použijte antidepresivní (biostimulační) přípravky pro rostliny. Ošetřujte postřikovačem, zvláštní pozornost věnujte poškozeným větvím a listům. Ošetření opakujte po týdnu.

U rajčat, která již byla zasazena do země a zmrzla, opatrně odstraňte odumřelá pletiva a ponechte pahýly dlouhé 2-3 cm. Poté rostliny pod kořenem zalijte roztokem „Zircon“. Po nějaké době by keře měly dát nové výhonky.

Youtube kanál „Naše chalupa!“

Youtube kanál „Our Dacha!“ odebírá 147 tisíc lidí. Kanál nabízí užitečné rady o zahradničení a zahradnictví.

Kanál provozuje jeho autor Valerij.

„Na naší dače v Kyjevské oblasti pěstujeme zeleninu a květiny! Přidejte se k nám a budeme pěstovat společně,“ napsal na svém profilu.

Pokud si všimnete chyby, zvýrazněte potřebný text a stisknutím kláves Ctrl+Enter informujte redakci.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog | Beautier lashes