Řekneme vám, co je lepší zvolit – Telegram, Whatsapp nebo Viber.
Který messenger je nejoblíbenější / foto depositphotos.com
V době vyspělých technologií používá člověk ke komunikaci a přijímání informací mnoho různých aplikací. Nyní je více než kdy jindy důležité, aby byla vaše data v bezpečí.
Již dříve jsme si řekli, jak vymazat paměť telefonu.
Od Mariny Jevdokimenko, prezidentky asociace Women4Cyber Ukraine, lektorky Základů kybernetické bezpečnosti na Neoversity, jsme se dozvěděli, který messenger je nejbezpečnější, a také co je lepší – Viber nebo Telegram, WhatsApp.
Co je bezpečnější – Viber nebo Telegram
Podle Jevdokimenka je výhodou Viberu jeho jednoduché rozhraní, proto jej často používají lidé v pokročilém věku. Messenger podporuje potřebné funkce – volání, videohovory, vytváření skupin, posílání souborů.
Soukromé chaty mají end-to-end šifrování, což znamená, že zprávy jsou šifrovány a neukládají se na serverech společnosti. Tato aplikace shromažďuje velké množství metadat, tedy včetně informací o seznamu kontaktů, zařízení uživatele a jeho poloze.
Viber je oblíbeným prostředím podvodníků, protože se zde více šíří zejména falešné hoaxy, škodlivé odkazy. V tomto messengeru se vyskytuje velké množství podvodných rozesílek,
– poznamenal odborník.
Zároveň, uvedl prezident Women4Cyber Ukraine, je Telegram jedním z nejfunkčnějších messengerů. Jeho výhodou je, že je pohodlný a rychlý. V tomto messengeru můžete vytvářet anonymní kanály, vést veřejné chaty, automatizovat boty. Všechna tato svoboda však láká nejen uživatele, ale také kyberzločince.
„Nejdůležitější nevýhodou je, že Telegram ve výchozím nastavení nepoužívá end-to-end šifrování, což znamená, že vaše zprávy mohou být uloženy na serverech společnosti. V takovém případě je korespondence v „cloudu“, ke kterému má systém Telegramu přístup, tuto korespondenci lze „vytáhnout“ a přečíst. I když společnost tvrdí, že data nepředává cizím osobám, uživatel to bohužel nemá jak ověřit,“ upozornila.
Tento messenger má možnost vytvořit tajnou chatovací místnost a bude mít end-to-end šifrování zpráv.
Podle Jevdokimenka se Telegram nyní používá jako platforma pro stínové trhy, včetně prodeje dat, a existují boti, kteří poskytují osobní údaje podle telefonního čísla. Předpokládá se, že platforma je využívána ke koordinaci činnosti kyberzločineckých skupin.
V tomto ohledu volbu za sebe, co je bezpečnější Telegram nebo Viber, dělá každý samostatně. Nyní se zamysleme nad tím, který messenger není odposloucháván.
Co je bezpečnější než Telegram nebo WhatsApp – odpověď odborníka
„Upřímně řečeno, neexistuje žádný zcela bezpečný messenger. Žádný z oblíbených messengerů – ani Viber, ani Telegram, a dokonce ani Wotsap, nám nezaručuje absolutní soukromí a bezpečnost. Všechny mají zranitelná místa a shromažďují informace o uživatelích, a dokonce ne vždy transparentně vysvětlují, jak přesně budou použity,“ zdůraznil Jevdokimenko.
Poznamenala, že ke známým messengerům existuje alternativa – mnohem spolehlivější jsou méně známé aplikace, například Signal, Threema, Session. Tyto messengery jsou důvěrnější. Signal je považován za standard pro důvěrnou komunikaci, protože všechny zprávy jsou v něm šifrovány, nedochází ke shromažďování metadat.
„Pokud si vyberete mezi Viberem, Telegramem nebo WhatsAppem, nejbezpečnější je WhatsApp. Vyniká tím, že používá stejný šifrovací protokol jako Signal. Zprávy ve WhatsAppu se automaticky šifrují, to znamená, že se nepřenášejí na veřejnosti, a i když jsou zachyceny, jejich dešifrování trvá dlouho. A to je jednoznačné plus,“ upozornil odborník.
Jak dodává, existuje i druhá strana mince – Wotsap vlastní společnost Meta Corporation (patří jí také Facebook a Instagram), která je často obviňována z nadměrného shromažďování dat. Společnost sama zprávy nečte, ale ví, odkud ze světa, s kým, kdy, z jakého zařízení, jak často a na jaká témata komunikujete.
Mezi výhody služby Wotsap patří, že má silné koncové šifrování, které je automaticky zapnuto, a nemusíte si, jako v případě služby Telegram, vytvářet tajnou chatovací místnost. Wotsap se snadno používá a je funkční – můžete vytvářet skupiny, volat, přeposílat dokumenty – ale je třeba mít na paměti, že shromažďuje metadata.
Jevdokimenko upozornil, že Meta Corporation na žádost některých států může předávat metadata uživatelů, i když nemluvíme o obsahu zpráv, ale může jít o ostatní shromážděné informace.
Upozornila také, že v roce 2019 hackeři našli zranitelnost ve Wotsappu a jedním zmeškaným telefonátem infikovali řadu gadgetů, které měly messenger nainstalovaný, špionážním softwarem Pegasus.
Které aplikace v telefonu mohou shromažďovat osobní údaje
Po zvážení, zda je lepší Viber nebo WhatsApp s Telegramem, je důležité vědět, jaké informace o vás mohou získat třetí strany.
„Všechny aplikace, které si dobrovolně nainstalujeme, o nás mohou shromažďovat takové údaje – kde se nacházíme, co sledujeme a s kým se stýkáme. Zejména Facebook a Instagram shromažďují údaje o zeměpisné poloze, IP adresu, vzorce chování – na co se díváte, jak dlouho se díváte, na co reagujete. Sbírají se také biometrické údaje, rozpoznávání obličeje prostřednictvím fotografií, informace o zařízení a kontaktech a tak dále,“ zdůraznila prezidentka organizace Women4Cyber Ukraine.
Podle ní Tiktok také shromažďuje informace o chování uživatele, zejména historii kliknutí. Aplikace dokonce shromažďuje údaje o chování uživatelů i mimo ni, protože má zabudované sledovací zařízení. YouTube (vlastněný společností Google) shromažďuje údaje, které jsou propojeny s dalšími službami Google – gmail, mapy Google, prohlížeč Chrome.
„I když jste neotevřeli mapu, aplikace, která má přístup ke geolokaci, bude vědět, kde se nacházíte. A pokud máte zapnutou Wi-Fi nebo Bluetooth, dokáže dokonce určit, ve kterém patře nákupního centra se nacházíte. Pokud má aplikace přístup k vašemu fotoaparátu, může při použití filtrů zpracovat také vaše biometrické údaje, tj. včetně sítnice. V případě poskytnutí přístupu ke kontaktům, hovorům a SMS se tyto údaje dostanou na server společnosti, která aplikaci vlastní. Zaznamenává se dokonce i to, že jste žádnou zprávu neposlali,“ vysvětlil odborník.
Jak poznamenala, všechny informace shromážděné aplikacemi jsou uloženy v cloudových službách. Tyto údaje se pak spojují do digitálního profilu osoby, který nemusí obsahovat jméno, ale bude obsahovat například popis osoby:
- Žena 30+.
- Náchylná k emočnímu nakupování.
- Zájem o zdraví.
- Váhá se změnou zaměstnání.
- Čte politické zprávy.
- Sleduje videa o seberozvoji.
To znamená, že digitální profil kombinuje informace o vyhledávacích dotazech, chování na sociálních sítích, online nakupování a místech, která člověk navštěvuje. Tyto údaje o osobě se pak použijí k inzerování přesně toho, co potřebuje – tak fungují algoritmy cílení.
Jak se chránit před únikem dat
Chcete-li se chránit před únikem dat ze služby Viber, Evdokimenko radí, abyste nesledovali podezřelé odkazy, i když je posílá někdo, koho znáte, protože může být „hacknutý“. V nastavení telefonu byste měli vypnout geolokaci a nepoužívat tento ani žádný jiný messenger k přenosu dokumentů, údajů z pasu a bankovních informací.
Pokud používáte Telegram, zvolte komunikaci v tajných chatech, protože tam budou zprávy šifrované. V tomto messengeru byste také měli povolit dvoufaktorové ověřování, aby váš účet nemohl používat někdo jiný,
– podělila se o svá doporučení.
Chcete-li se chránit před únikem dat ze služby WhatsApp, měli byste používat dvoufaktorové ověřování a omezit viditelnost svého profilu, tj. odstranit svou fotografii, status a čas online. Například informace o tom, kdy byla osoba online, se používají k analýze jejího chování. Měli byste vypnout automatické ukládání fotografií a videí. Také byste neměli prostřednictvím této aplikace posílat dokumenty s osobními nebo finančními údaji.
Chcete-li omezit únik osobních údajů, zkontrolujte podle Evdokymenka oprávnění udělená aplikacím – povolte přístup k mikrofonu, fotoaparátu a geolokaci jen tehdy, když to opravdu potřebujete. Chcete-li tato oprávnění spravovat, musíte vstoupit do nastavení telefonu a přejít do sekce „Soukromí“ nebo „Aplikace“.
V případě, že se vám nepodaří zjistit, zda je možné použít některá z těchto zařízení, můžete si přečíst následující informace:
„Při instalaci aplikací také neklikejte automaticky na tlačítko „Povolit vše“ – před udělením oprávnění se zamyslete, proč daná aplikace potřebuje přístup k vašim fotografiím, kontaktům apod. Vyplatí se přemýšlet kriticky,“ zdůraznila.
Další důležité doporučení odbornice – nepoužívejte testy Facebooku, protože většina takových testů je vytvořena za účelem sběru dat.
S ohledem na všechny tyto výše zmíněné nce bude pravděpodobně snazší rozhodnout se sám, co je lepší než Viber, Wotsap nebo Telegram, a také jak chránit sebe a svá data.
Nápověda
Marina Evdokimenko
Prezidentka sdružení Women4Cyber Ukraine
Marina Yevdokimenko má 10 let zkušeností v oblasti kybernetické bezpečnosti a 14 let akademických a výzkumných zkušeností, je členkou IEEE (IEEE Cybersecurity Community, IEEE Communications Society) a ACM (ACM-Women ICT Chapter in Ukraine).
Zastává také pozici CBDO ve Vědecké asociaci kybernetické bezpečnosti Ukrajiny a vyučuje Základy kybernetické bezpečnosti na Neoversity IT University (součást GoIT, mezinárodní EdTech společnosti s více než 10 lety zkušeností v oblasti profesionálního IT vzdělávání).
Je laureátkou prezidentské ceny pro mladé vědce (2019); stipendistkou Kabinetu ministrů Ukrajiny pro mladé vědce (2022-2024); stipendistkou Nejvyšší rady Ukrajiny (2022).