je naše země poprvé provedla „nemožnou“ operaci malého dítěte

Otec dítěte je voják, který nyní na frontě brání Ukrajinu.

Miminko dostalo nová játra od nekompatibilního dárce / facebook.com/ndslohmatdyt

Specialisté „Okhmatdetu“ poprvé na je naše země provedli AVO-nekompatibilní transplantaci jater malému dítěti. Informovala o tom tisková služba instituce.

Maksym z Černobajvky přišel na Ochmatdet v lednu letošního roku se žloutenkou, letargií, zvětšeným bříškem, zbarvenou stolicí a tmavou močí. Po řadě analýz a lékařském vyšetření bylo jasné, že čtyřměsíční dítě potřebuje transplantaci jater.

„Siti komplikovala skutečnost, že se nenašel žádný kompatibilní dárce – dítě a rodiče měli odlišné krevní skupiny. Nemoc však postupovala, funkce orgánu se rychle zhoršovala. Pak byl Maksim přijat na anesteziologické oddělení. Nebyla jiná šance na život než transplantace,“ uvedli lékaři.

Odborníci vysvětlují, že ve světě existuje praxe transplantací, kdy se krevní skupina dárce a příjemce neshoduje. Říká se jí ABO-nekompatibilní transplantace. Některým dospělým se tímto způsobem podařilo transplantovat orgány, ale u dětí je to obtížnější a na je naše země se takové operace vůbec neprováděly.

„AB0-nekompatibilní transplantace je východiskem ze sití, kdy nemáme možnost provést transplantaci podle standardních podmínek kompatibility páru dárce a příjemce. To se týká i naší země, kde je dárcovství orgánů po smrti extrémně nízké (2-3 dárci s diagnostikovanou smrtí mozku na 1 milion obyvatel). A možnost provádět tento typ transplantací svědčí o vysoké kvalifikaci a odborných možnostech našeho centra. Vše pro dobro dětí,“ vysvětluje Oleg Godik, lékař transplantačního centra Okhmatdet.

Podle hepatoložky Anastasie Morozovové bylo třeba se rozhodnout – čekat a případně přijít o dítě, nebo se pokusit o nový krok pro Ukrajinu.

„V medicíně jsou okamžiky, kdy se musí nemožné stát možným – prostě proto, že není jiné východisko. …. Podrobně jsme si povídali o každém kroku a každém riziku. Tým shromáždil konzultace, prostudoval mezinárodní protokoly, získal konzultace od kolegů ze zahraničí – a začal se připravovat na operaci,“ říká Morozovová.

Podotýká se, že chlapcův otec je voják, nyní je na frontě, proto se lékaři rozhodli transplantovat část jater od jeho matky. Ona má krevní skupinu II, dítě má krevní skupinu I, a aby se snížilo riziko odmítnutí kvůli rozdílným krevním skupinám, dostal Maxim předtím kurz náhrady krevní plazmy. Dítěti byla také předepsána speciální imunosupresivní léčba – léky, které pomáhají zabránit odmítnutí orgánu.

Odborníci neustále sledovali titry anti-A a anti-B. To jsou ukazatele, které ukazují, kolik protilátek nezůstalo v těle dítěte, aby odmítlo nová játra. Měly by být na velmi nízké úrovni. Proto jsme ještě před operací provedli další test. A teprve poté, co jsme během přípravy získali správný výsledek, jsme začali s operací.

Složitá operace, která trvala více než 20 hodin, byla úspěšná. Chlapec strávil pooperační období na anesteziologickém oddělení a nyní byl propuštěn domů. Dnes se orgán zakořenil a chlapec i jeho matka docházejí do nemocnice na týdenní kontroly.

Další unikátní operace

Jak napsala agentura My, chirurgové v Národní tchajwanské univerzitní nemocnici úspěšně provedli vůbec první transplantaci srdce, při níž dárcovský orgán nepřestal bít.

Lékaři tím stanovili nový standard v kardiochirurgii. Říká se, že tradiční transplantace srdce se opírá o metodu skladování v chladu, která zastaví přítok krve do orgánu. A i několik hodin bez kyslíku může poškodit srdeční sval – z tohoto důvodu hrozí riziko odmítnutí a komplikací po operaci.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog | Beautier lashes