Přikrmování rajčat po výsadbě je pro jejich růst nezbytné. Jaký je nejlepší způsob výživy rajčat organickými nebo minerálními hnojivy.
Jak nejlépe krmit rajčata? / Koláž: My, snímky obrazovky
Co se dozvíte:
- Jakými minerálními hnojivy je lepší krmit rajčata
- Jaké lidové prostředky jsou vhodné pro hnojení
Bezprostředně po výsadbě rajčat není žádoucí je rušit. V tomto období se dokonce doporučuje 7-10 dní nezalévat. Rostliny se tak rychleji přizpůsobí novému stanovišti a začnou budovat svůj kořenový systém. Rajčata lze poprvé přikrmovat až po 14 dnech, a to pouze v případě, že půda nebyla připravena nebo rostliny vypadají oslabeně. My říká o nejlepších možnostech hnojení rajčat.
Jaká minerální hnojiva jsou vhodná pro hnojení rajčat?
Na kanále „Greenhouse Matters.“ říci, jakými minerálními hnojivy je lepší krmit rajčata:
- Nitroammophoska (slabý roztok): na 10-15 keřů potřebujete jeden kbelík vody a jednu polévkovou lžíci hnojiva.
- Roztok hnojiva: 15 g draselného hnojiva, 25 g dusíkatého hnojiva a 40 g fosforečného hnojiva na jedno vědro vody (zálivka v množství 600-700 ml roztoku na keř).
- Kromě toho můžete použít bioalternativy k minerálním hnojivům:
- „Zelené“ hnojivo z plevelů (kopřiva, pampeliška, sideráty): Kbelík naplňte nasekanými rostlinami do jedné třetiny, zalijte vodou, pevně přikryjte víkem a nechte 10 dní působit. Po zkvašení připravíme nálev v poměru 1:10.
- Organická hnojiva s kvasinkami: hrst popela, 500 g slepičího trusu nebo hnoje, 300 g syrovátky, 100 g kvasnic, několik kilogramů nasekané pampelišky nebo kopřivy. Zalijeme 10 litry vody a trváme 1-2 týdny (poté zředíme vodou v poměru 1:10).
- Slepičí trus nebo hnůj: nálev se ředí vodou v poměru 1:10.
Můžete také použít hotová biohnojiva, která se prodávají ve specializovaných obchodech. Pro dosažení lepšího výsledku lze lidové prostředky kombinovat s minerálními hnojivy. Pokud zjistíte, že rajčata přestala růst, můžete hnojení po dvou týdnech zopakovat.
Čím krmit rajčata v období druhého květenství
V období, kdy se na keřích začíná tvořit druhé květenství, potřebují rostliny fosfor a draslík. Pokud tyto prvky v půdě chybí, je třeba je přihnojit.
- Dvojnásobný superfosfát a síran draselný: na 10 litrů vody – 1 lžíce superfosfátu a 1 lžička síranu draselného (roztok vystačí na 10 keřů).
- Speciální mikrohnojiva pro rajčata: by si měli pečlivě přečíst návod výrobce.
Lidové prostředky pro druhé krmení:
- Slepičí trus nebo hnůj (na 10 litrů vody).
- Organické hnojivo s kvasnicemi (podobně jako výše).
- Infuze popela: 2 šálky popela na 10 litrů vody, louhujte dva dny, před použitím sceďte.
- Odvar z cibulových slupek: na 2 litry vody – 1 litr slupek, vařit 10-15 minut, scedit a zředit ve vědru vody.
- Nálev z banánových slupek: 2-3 slupky rozdrtit, zalít 1 litrem vody, trvat 2-3 dny.
O kanálu „Skleníkové záležitosti“
Kanál byl vytvořen v roce 2020. Nyní má téměř 63 tisíc odběratelů. Na kanálu muž Alexej zveřejňuje videa o skleníkovém podnikání, zeleninovém zahradnictví a zahradničení, ve kterých vypráví vše o pěstování okurek, rajčat, paprik, lilků, zelí a bylinek.
Pokud si všimnete chyby, zvýrazněte potřebný text a stisknutím Ctrl+Enter informujte redakci.