Úhoř nebo jedovatá zmije – poznáte na první pohled: na co se máte dívat

Jedovaté hady lze od neškodných rozeznat podle několika znaků, ale v žádném případě byste neměli propadat panice.

Jak rozeznat žihadlo od zmije foto / pixabay

Na je naše země začalo období hadí aktivity, kdy plazi vycházejí z úkrytů v období páření. Pravděpodobnost setkání s nimi se výrazně zvyšuje. U lidí s herpertofobií může takové setkání vyvolat šok, ale nepropadejte panice. Hadi na člověka útočí jen velmi zřídka a pouze v sebeobraně. Úmrtnost na jejich uštknutí je dokonce nižší než na včelí bodnutí.

Nejběžnějšími druhy ukrajinských hadů jsou zmije a zmije – rozdíly mezi nimi jsou viditelné i pouhým okem. Při setkání s jakýmkoli plazem je však lepší zachovat klid a vzdálit se bez prudkých pohybů.

Jací hadi se vyskytují na je naše země

V naší zemi se vyskytují jak hadi pro člověka bezpeční, tak i jedovatí. Žádný z druhů však není svou toxicitou srovnatelný s tropickými hady a úmrtnost na uštknutí je menší než 1 %.

Nejedovatí hadi Ukrajinky jsou bázlivé a člověka uštknou jen velmi zřídka. Uštknutí neobsahuje jed a kromě fyzické bolesti není nebezpečné. Jedná se o následující druhy:

  • Chrobák obecný. Žije v lesích, na polích, loukách a dalších místech, kde se vyskytuje jeho kořist (žáby a ještěrky). Má tmavě hnědé zbarvení se šachovnicovým vzorem a jasně žluté „uši“. Je aktivní v noci.
  • Úhoř vodní. Vypadá jako běžný příbuzný, ale bez žlutých „uší“. Žije v blízkosti břehů vodních ploch a je výborným plavcem. Při setkání s člověkem raději předstírá, že je mrtvý, než aby zaútočil.

Mezi jedovaté se vyskytují např.:

  • Zmije obecná. Nejběžnější ze všech. Může mít černou nebo hnědou barvu s klikatým vzorem na hřbetě.
  • Zmije stepní. Uvedena v Červené knize. Šedá nebo hnědá, má také klikatou kresbu.
  • Zmije Nikolského. Další druh z červeného seznamu, žije v lesostepích a je zcela černý.

Hadi stejného druhu se mohou lišit zbarvením. Existuje však několik znaků, podle kterých lze rozeznat jedovaté od nejedovatých.

Jaký je rozdíl mezi zmijí a zmijí?

Národní přírodní park „Piryatynsky“ vyprávěl o tom, jak rozeznat zmiji od žihadla. Odborníci radí věnovat pozornost pěti znakům.

Žluté skvrny

Pokud jsou na místě klasů žlutavé nebo oranžové pruhy, jedná se o zcela neškodného brouka obecného. Vodní brouk je však nemá, i když je také nejedovatý.

Zbarvení

Sršni jsou jednobarevní nebo s rozmazaným šachovnicovým vzorem a mají světlé břicho. Zmije mají tmavě zbarvené břicho a na hřbetě podél celého těla dobře patrný zvlněný pruh. Zmije Nikolského je celá černá a bez skvrn.

Typická zmije obecná - žluté pruhy za ušima a kulaté zorničky / foto pixabay.comTypická zmije obecná – žluté pruhy za ušima a kulaté zorničky / foto: pixabay.com

Tvar těla

Pokud máte před sebou vodního hada a zmiji – rozdíly ve zbarvení nejsou tak patrné. Věnujte pozornost tělu hada. Úhoři jsou tencí a dlouzí, s plynulým přechodem od těla k ocasu. Pokud je zvíře tlusté a s ostře zúženým ocasem, jedná se o jedovatou zmiji.

Tvar zornic

Dalším spolehlivým způsobem, jak rozlišit žihadlo od zmije, je podívat se na oči. Sršni mají kulaté zorničky, zatímco jedovatí hadi mají zorničky svislé, jako má kočka.

Zmije obecná se svislými zornicemi a klikatým očkem na hřbetě / foto: Sokolenko13, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia CommonsZmije obecná se svislými zorničkami a klikatkou na zádech / foto: Sokolenko13, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Hlava

U jedovatých druhů se hlava z profilu jeví jako trojúhelníkovitá a špičatá, zatímco hlava včelojeda je plošší.

Jak se vyhnout uštknutí a co dělat, když vás had uštkne

Odborníci zdůrazňují – hadi jsou mírumilovní a útočí pouze na ochranu, pokud na ně šlápnete nebo je zvednete. Proto se při cestě do přírody vyplatí dívat se pod nohy a nosit uzavřené oblečení. Pokud se s takovým zvířetem setkáte, klidně se vzdálte bez prudkých pohybů.

Pokud by k potížím přesto došlo, první pomocí při hadím uštknutí je vypít hodně vody a ošetřit ránu antiseptiky. Není nutné vysávat jed. Z uštknuté končetiny odstraňte oděv. Zavolejte záchranku a do jejího příjezdu se snažte nehýbat. Nejdůležitějším pravidlem však je nepanikařit. Uštknutí zmijí při správné první pomoci a absenci alergie obvykle proběhne bez následků.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog | Beautier lashes