Jak ošetřovat jahody během kvetení: 5 bezpečných receptů bez poškození bobulí

Poradíme vám, jak na jaře postříkat jahody před chorobami a škůdci, abyste nepoškodili budoucí úrodu.

Jak ošetřit jahody před chorobami a škůdci během kvetení / freepik.com, depositphotos.com

Když jahody kvetou, jsou stejně jako každá jiná rostlina velmi zranitelné. A dotýkat se bobulí v tomto období zkušení zahradníci nedoporučují – bojovat proti škůdcům a patogenům je třeba před květem nebo po něm. Co ale dělat, když je rostlina nemocná nebo ji napadne všudypřítomný hraboš? Abyste nepřišli o úrodu, doporučuje se použít lidové prostředky. Čím ošetřit jahody na jaře před chorobami a škůdci, když kvetou – řekneme vám v materiálu.

Jak ošetřit jahody na jaře před chorobami a škůdci, když se objeví.

Jahody milujeme nejen my, ale i pavouci a roztoči jahodníku, mšice, bělásci, mšice jahodová, slimáci a její hlavní škůdce – zavíječ. Také bobule trpí chorobami, jako je padlí, šedá hniloba, skvrnitost a další. Proto zahrádkáři čas od času ošetřují keře bobulovin, aby nepřišli o úrodu a samotné sazenice.

Bobuloviny, jak již bylo řečeno, se začínají zpracovávat brzy na jaře, ještě než vyhodí květy, nebo již po odkvětu. Pokud je během kvetení postříkáme „chemií“ (insekticidy), utrpí nejen škodlivý hmyz, ale i ten dobrý – včely a čmeláci. Navíc je velká pravděpodobnost, že se jed dostane do bobulí, a konzumace takových bobulí je potenciálně nebezpečná pro zdraví.

Jako poslední možnost zahradníci doporučují používat bezpečné insekticidy, které jsou biologického původu. Takové přípravky jsou založeny na bakteriích, houbách a virech, které nejsou nebezpečné pro včely ani pro člověka. Je tu však jedno důležité „ale“: aby tyto biopreparáty fungovaly, musí být teplota vzduchu alespoň +15C.

Škůdce zaplašte také pomocí lidových prostředků, ale budete to muset udělat během celého období květu. V boji proti hmyzu a chorobám se často používá kyselina boritá, ale je možné jahody během kvetení postřikovat kyselinou boritou? Zahradníci to nedoporučují, lepší je použít ji před nebo po.

Tyto nálevy a roztoky lze používat i během kvetení:

  • roztok jódu – 1 lžičku jódu je třeba zředit v 5 litrech vody a ošetřit listy (pouze za zamračeného počasí, jinak dojde k popálení), je to jeden ze způsobů boje proti sviluškám na jahodách v době květu;
  • roztok čpavku – také pomáhá v boji proti hrabošům, za tímto účelem je třeba zředit 2 lžíce čpavku v 10 litrech vody a hojně jím postříkat rostliny s pupeny;
  • hořčičný nálev – Rozpusťte 100 g suché hořčice v 1 litru vody, louhujte 10 hodin, přidejte další 2 litry vody a rostlinu postříkejte;
  • česnekový nálev – 100 g česnekových listů zalijte 10 litry vody a nechte 24 hodin louhovat, poté sceďte a postříkejte;
  • mýdlový roztok pro mšice – zřeďte 50 g tekutého mýdla v 0,5 litru vody;
  • česnekový nálev od mšic – připraví se na bázi mýdlového roztoku, v 0,5 l vody se zředí 25 g tekutého mýdla, přidají se 2 lžíce rostlinného oleje, 4 rozdrcené stroužky česneku, trvá 12 hodin a brzy ráno se postříká.

Chcete-li slimáky odehnat, je třeba postříkat záhon s jahodami popelem a půda je vysypaná pilinami – slimáci nesnášejí ani první, ani druhé. Jahody můžete před hmyzem ochránit také tím, že v jejich blízkosti vysadíte aksamitníky, nasturcie a česnek.

Připomeňme, že dříve jsme vám řekli, čím jahody krmit na jaře v době květu – osvědčené recepty.

Možná vás budou zajímat také novinky:

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog | Beautier lashes