Norovirus je vysoce nakažlivá žaludeční infekce, jejímiž běžnými příznaky jsou průjem, zvracení, nevolnost a bolesti břicha.
V prvních pěti měsících roku 2025 počet případů norovirózy na výletních lodích pravděpodobně překročí loňská čísla / foto REUTERS
„Nový dominantní kmen“ noroviru zvýšil počet případů žaludečních infekcí na palubách výletních lodí, uvedl deník The Independent s odvoláním na americkou agenturu pro veřejné zdraví.
Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvedlo, že nárůst výskytu noroviru na pevnině může ovlivnit případy hlášené na moři.
„Údaje CDC ukazují, že s hlášenými ohnisky noroviru na pevnině je nyní spojen nový dominantní kmen. Plavidla obvykle sledují vzorec výskytu ohnisek na pevnině, který je v této norovirové sezóně vyšší,“ uvádí se v jejich prohlášení.
Upozorňuje se, že norovirus je vysoce nakažlivá žaludeční infekce s běžnými příznaky, mezi něž patří průjem, zvracení, nevolnost a bolesti břicha. Z 16 ohnisek gastrointestinálních onemocnění, která byla letos nahlášena CDC na výletních lodích, včetně E. coli, bylo 12 potvrzeno jako norovirus.
Agentura při přezkoumání zjistila „možné nadměrné spoléhání na dezinfekční prostředky na ruce na lodích“, které nejsou proti norovirům tak účinné jako mytí rukou vodou a mýdlem.
Důležité je, že CDC zaznamenala v roce 2024 celkem 18 ohnisek nákazy na výletních lodích, což je nejvyšší počet za více než deset let.
Za pouhých pět měsíců roku 2025 počet případů norovirové nákazy mezi cestujícími a členy posádky pravděpodobně překročí loňský počet. V letošním roce byla ohniska gastrointestinálních onemocnění na lodích hlášena na lodích Holland America, Viking Expedition, Seabourn, Cunard, Princess Cruises a Royal Caribbean.Podle CDC je v USA každoročně hlášeno přibližně 2 500 případů výskytu noroviru, přičemž výletní lodě tvoří jen malou část z nich.
Opatření v rámci programu sanitace lodí zahrnují posílení čisticích a dezinfekčních postupů, izolaci nemocných cestujících a členů posádky a povzbuzování cestujících k dodržování hygieny rukou. V doporučeních se uvádí:
„Norovirus lze na výletních lodích zvláště obtížně kontrolovat kvůli stísněným obytným prostorám, společným jídelnám a rychlé flukti cestujících. Když je loď v doku, může se norovirus na palubu dostat s kontaminovaným jídlem nebo vodou; nebo od cestujících, kteří se nakazili na břehu. Opakované propuknutí epidemie během následujících plaveb může být také důsledkem infekce posádky nebo kontaminace prostředí. Norovirus totiž může přetrvávat na povrchu několik dní nebo týdnů a je odolný vůči mnoha běžným dezinfekčním prostředkům.“
Cestovní zprávy z výletních lodí
Američan Mike Cameron vyhrál bezplatnou cestu do Karibiku na výletní lodi. Během plavby však onemocněl chřipkou a musel vyhledat lékařskou pomoc. Muž byl napojen na kapačky a během tří dnů se dokázal uzdravit. Záhy se cestující na lodi dozvěděl, že ho léčba stála 47 000 dolarů.