Možná zůstanete bez úrody: jak krmit česnek, pokud rostlina zežloutla

Odborník poradil, jak zachránit česnek, pokud jeho listy zežloutly v důsledku mrazu.

Jak ošetřit žluté listy česneku / Koláž: My, foto depositphotos.com, snímek obrazovky z videa

Dozvíte se:

  • Proč česnek žloutne
  • Jak tomu zabránit

Na je naše země se česnek vysazuje často a ve velkém množství – na prodej i pro vlastní potřebu. Problémy při pěstování této plodiny jsou však stejné. Zahrádkáři se například často setkávají s tím, že ještě před sklizní začne česnek žloutnout. My se dozvěděl, proč peří česneku žloutne a jak plodinu „vyléčit“.

Autor kanálu Home and homestead na YouTube nám říká, že důvodů, proč česnek žloutne, může být mnoho.

Mimochodem, dříve jsme psali: Plody budou velké a masité: čím krmit sladkou papriku.

Mrazy

Nejčastějším důvodem, proč peří česneku žloutne, je mráz. V roce 2025 bylo na je naše země časné jaro a úroda vyklíčila, ale kvůli dubnovým mrazům začala česneková pírka žloutnout.

Nadměrná vlhkost

Česnek může také zežloutnout v důsledku nadměrné vlhkosti půdy, která může být způsobena silnými dešti. Zároveň může rostlina „onemocnět“, pokud je půda příliš suchá.

Autor kanálu proto doporučuje česnek na jaře zalévat jednou za čtrnáct dní. V horkém a suchém počasí zálivku zvyšte. A v deštivém jaru nemusíte zalévat vůbec.

Škůdci a choroby

Česnek může začít žloutnout v důsledku napadení plísní, hnilobou, rzí nebo plísní, nebo v důsledku napadení mouchou cibulovou, háďátky, molicemi nebo roztoči.

Pro prevenci je lepší ošetřit fungicidními a insekticidními přípravky.

Okyselená půda

Peří česneku může také zežloutnout v důsledku kyselé půdy.

Chcete-li půdu vrátit do normálu, zřeďte 3 lžíce dusičnanu vápenatého v 10 litrech vody a pod každou rostlinu nalijte alespoň jeden šálek.

Můžete také použít lidové metody, stačí smíchat 2 šálky popela s vroucí vodou a nalít ho do kbelíku s vodou a touto směsí půdu ošetřit.

Nedostatečné množství potřebných mikroprvků

Listy česneku mohou žloutnout také v důsledku nedostatku dusíku. Aby nedošlo ke ztrátě celé úrody, je nutné připravit speciální roztok. Autor doporučuje postříkat listy večer amoniakem (čpavkem) v poměru 3 polévkové lžíce na 10 litrů vody. Nebo můžete česnek krmit dusičnanem vápenatým, budete potřebovat 3 polévkové lžíce na 10 litrů vody.

Pokud je česnek pěstován na rašelinové půdě, může rostlina zežloutnout v důsledku nedostatku mědi. Abyste se vyhnuli problémům, doporučuje se zalévat půdu roztokem chloroxidu měďnatého, a to rozpuštěním 1 lžičky drogy v 5 litrech vody. Můžete také použít síran měďnatý nebo bordeauxskou tekutinu.

V případě, že si všimnete, že váš česnek nejen žloutne, ale také se mu kroutí listy, může to znamenat nedostatek draslíku. Jako hnojivo můžete použít chlorid draselný.

Pokud česnek již zežloutl, autor doporučuje rostlinu přihnojit, abyste nezůstali bez úrody. K tomu budete potřebovat 15 g síranu hořečnatého a 2 g kyseliny jantarové na 10 litrů vody. Do roztoku je třeba přidat další 2 lžíce amoniaku.

Předem připravený hořčík a kyselinu je třeba zředit teplou vodou. Poté vše nalijte do rozprašovače a ošetřete česnek.

Další novinky:

Co je známo o kanálu „Domov a statek“

Kanál byl vytvořen v roce 2020. Přihlásilo se k němu více než 191 tisíc uživatelů. Kanál obsahuje mnoho zajímavých informací na různá témata – péče o květiny, bobulové keře, pěstování zeleniny. Kromě toho si na kanálu můžete objednat semena různých odrůd zeleniny.

Pokud si všimnete chyby, zvýrazněte potřebný text a stisknutím kláves Ctrl+Enter informujte redakci.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog | Beautier lashes