Maliny vyrostou velké a sladké: tady je návod, co dělat s keřem v květnu.

Dodržování pravidel jarní péče o maliny vám umožní sklízet bohatou úrodu.

Co dělat, aby byly maliny sladké – tipy na péči / depositphotos.com

Z kurzu biologie víme, že maliny jsou lesní plody. V přirozených podmínkách pro kulturu rostou pod stromy, protože půda je tam vždy vlhká a velké listy na vrcholu chrání před sluncem. Pokud malinám vytvoříte známé prostředí, budou růst a dávat bohatou úrodu. Jak řezat maliny, kdy to udělat na jaře a čím krmit bobule – dále v materiálu.

V jaké výšce řezat maliny a kdy – pravidla

Keře sladkých bobulovin mají rády prostor, proto je důležité vědět, jak maliny řezat, aby se urychlil jejich růst. Faktem je, že příliš hustá výsadba negativně ovlivní kvalitu sklizně – výhonky budou soutěžit o sluneční světlo a výživu, v důsledku čehož žádný z nich nedostane potřebnou „porci“.

Maliny seřízněte dvakrát za sezónu – poprvé brzy na jaře o 10-15 cm, abyste odstranili suché větve po zimě, a podruhé po sběru bobulí. Kromě toho je nutné odstranit ty výhony, které daly úrodu, aby se „otevřela cesta“ mladým výhonům. Kromě toho musíte mít na paměti jedno pravidlo – aby se maliny nerozšířily po místě, každý rok ztenčete keře a ponechte 8-10 větví na každý metr v řadě.

Zde je několik jednoduchých pravidel, jak prořezávat maliny:

  • Vyzbrojte se ostrými a vždy dezinfikovanými zahradnickými nůžkami;
  • noste rukavice;
  • u remontantních malin odřízněte pouze suché výhony, u běžných malin odstraňte poškozené stonky a zkraťte výhony na první živý pupen;
  • odřízněte všechny výhony starší než dva roky;
  • po prořezání keř zalijte, pohnojte dusíkatým hnojivem a půdu zamulčujte slámou.

Je důležité si uvědomit, že řez je lepší provádět před otevřením pupenů, ale až po prohřátí půdy. Pokud se domníváte, že udeří mrazy, odložte nůžky stranou. Dbejte také na to, aby po prořezávání starých větví nezůstaly žádné „pahýly“ – ty jsou často živnou půdou pro bakterie. Nenechávejte ani mladé a tenké stonky – pravděpodobně nezesílí a budou potřebovat mnoho energie na vývoj.

Čím krmit maliny na jaře

Pokud si nevíte rady – aby byly maliny velké – zkuste použít správné hnojivo. V březnu až dubnu, kdy se keře „probudily“ po zimním spánku, jste měli provést hnojení dusíkem. V květnu-červnu a později, když se teplota vzduchu ustálí na plusové hodnotě, můžete přejít na draslík a hořčík.

Právě tyto látky pomáhají keřům tvořit velké a sladké plody a již během aktivního plodění je nutné přidávat vápník a fosfor. Všechny druhy hnojiv je žádoucí aplikovat po částech a rozdělit je na tři stejné díly – bobule tak budou dostávat potřebnou výživu postupně.

Jak na jaře ošetřit maliny před chorobami

Aby byly maliny velké, je třeba je nejen správně řezat a krmit, ale také chránit před chorobami. I při včasném prořezávání keřů a vhodném hnojení hrozí riziko „chycení“ parazitů.

Maliny nejsou postiženy všemi chorobami na světě, ale jen některými. Některé jsou navíc častější než jiné, takže je nutné proti nim bojovat. Šedá hniloba se projevuje hnědými skvrnami na bobulích a šedou patinou na listech. Pokud si jich všimnete – všechny postižené části je třeba odříznout a na podzim spálit. Spory houby jsou schopny přežívat i v zimě, při teplotách pod bodem mrazu, a na jaře opět infikovat záhony. Pro preventivní účely lze maliny postříkat roztokem sody – jedna polévková lžíce prášku na litr teplé vody.

Druhým problémem, se kterým se můžete setkat, je. antraknóza. Jedná se o houbovou chorobu, která se často vyskytuje na angreštu, rybízu a malinách, ale postihuje i mnoho zeleninových plodin a dokonce i melounů. Pokud si všimnete malých skvrn na listech keře, prohlédněte rostlinu, odřízněte postižená místa a zdravá ošetřete bordeauxskou tekutinou. Dbejte na to, aby výsadby nebyly příliš husté – dobrá cirkulace vzduchu zabrání šíření houby.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog | Beautier lashes