Kdy ošetřit třešně, švestky a meruňky před chorobami a škůdci: načasování a přípravky

Kalendář ošetření stromů je nezbytný pro každého zahrádkáře.

Kdy stříkat stromy síranem měďnatým a dalšími přípravky – pravidla / depositphotos.com

Právě na jaře jsou majitelé dacha povinni věnovat zvláštní pozornost své zahradě, protože v tomto ročním období ze zimního spánku vycházejí různí škůdci, stejně jako se aktivují patogeny. Proto je důležité mít po ruce kalendář ošetření zahrady před škůdci a chorobami, aby byly plodiny včas chráněny před napadením.

Kdy na jaře stříkat stromy – fáze a pravidla

Kalendář ošetření ovocných stromů, konkrétně peckovin, probíhá vždy v několika fázích. To vše proto, že tento typ rostlin je náchylnější k různým chorobám, jako jsou: monilióza, kokomykóza nebo klasterosporióza. Ovocné stromy mají také velmi „rády“ pilatky, molice a mšice.

První fáze

Stromy je třeba poprvé postříkat na přelomu března a dubna, což je pravděpodobně nejdůležitější fáze. Je třeba zničit všechny škůdce, kterým se podařilo přežít zimu, a „zabít“ spory hub. Jakmile roztaje sníh a teplota neklesne pod +5 stupňů Celsia – můžete začít. Důležité je také „zachytit“ okamžik, než se míza začne pohybovat a pupeny nabobtnají.

Konec března a začátek dubna je období, kdy můžete a měli byste stromy ošetřit síranem měďnatým. Stačí 100 gramů na kbelík vody, abyste vysušili rány na kůře a ochránili rostlinu před houbovými chorobami. Také zahradníci používají tříprocentní směs Bordeaux. Pro její přípravu je třeba smíchat 300 gramů síranu měďnatého a 400 gramů vápna, to vše zředit v kbelíku s vodou. Takový roztok dokonale pomáhá před plísněmi a bakteriemi, dezinfikuje kůru a pupeny a je také poměrně ekonomický.

Kromě toho si můžete koupit speciálně insekticidně-olejové přípravky, které „zabijí“ přezimující škůdce a také pokryjí vajíčka tenkou vrstvou, čímž k nim zablokují přístup kyslíku. Díky tomu se z nich nebude moci vylíhnout nový hmyz. Dobře pomáhají i od parazitózy a od kokomykózy a od klasterosporiózy. Navíc tyto přípravky „zaberou“, i když teplota klesne pod pět stupňů.

Druhá fáze

Další fází, bez které se neobejde žádný kalendář pěstování švestek, třešní a meruněk, je fáze zeleného šišáku. Obvykle přichází v dubnu nebo začátkem května, v závislosti na teplotě. Můžete to posoudit podle stromu – pokud pupeny již nabobtnaly, ale ještě nezačaly kvést, ale stromy „pustily“ první listy, znamená to, že je čas začít druhou fázi.

Zde můžete použít osvědčené fungicidy: „Horus“, „Skor“ nebo „Strobi“. Zřeďte v poměru 2 gramy na kbelík vody. Přípravky spolehlivě chrání stromy před parazitózou, moniliózou a kokomykózou. Před roztoči, mšicemi a pilatkami pomohou „Actellik“ a „Fufanon“. Aby prostředky fungovaly, je třeba dodržovat určité podmínky a pamatovat na to, kdy na jaře stříkat třešně i jiné ovocné stromy.

Vyberte si suchý bezvětrný den, kdy se bude teplota udržovat mezi +5 a +25 stupni Celsia. Veškeré postřiky a zalévání je vhodnější provádět večer, aby slunce příliš nesvítilo.

Třetí fáze

Obvykle spadá do měsíce května, kdy již kvetení pominulo a strom začal tvořit vaječníky. Právě v této době je nutné chránit budoucí úrodu. Zkušení zahradníci doporučují neexperimentovat a okamžitě zakoupit spolehlivé přípravky, například stejný „Skor“ nebo „Horus“ jako ochranu proti monilióze a kokomykóze, nebo „Topaz“, pokud se objeví příznaky padlí.

Před škůdci v tomto ročním období nejlépe zachrání insekticid „Calypso“ a biopreparát „Fitoverm“ Budete muset utrácet, ale stojí to za to. Všechny výše uvedené prostředky je třeba ředit v poměru 2 g na kbelík vody a stromy ošetřit alespoň týden po opadu květů.

Pokud je celý květen suché a jasné počasí, stačí jedno ošetření za měsíc, ale pokud náhle zaprší, druhé ošetření by se mělo provést dva týdny po prvním. Ti zahrádkáři, jejichž stromy jsou silně postiženy chorobami nebo škůdci, by měli ošetřovat každých 10 dní, tj. 3x v květnu.

Čtvrtá a pátá fáze

Naposledy jděte postříkat zahradu a vyplňte kalendář ošetření meruněk, švestek a třešní v době, kdy se tvoří plody, a pak měsíc před sklizní. Budete tedy muset sad navštívit dvakrát, abyste zabránili napadení úrody chorobami a škůdci v cílové rovince.

Zde již potřebujeme další přípravky, například „Fytosporin M“, který ochrání rostlinu před hnilobou plodů. Také nebude zbytečné použít biopreparát „Lepidocid“ před škůdci. V obou případech budou rady z internetu ohledně načasování ošetření nesprávné, proto je lepší přečíst si pokyny výrobce a podívat se na stav stromů v zahradě.

Jak na to?

Užitečná rada: Doporučuje se přípravky vždy střídat, aby si hmyz, bakterie a plísně na látky nezvykly. Nový přípravek pro ně bude překvapením, což znamená, že budete mít větší šanci parazity zahubit.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog | Beautier lashes